Peynir Fuarı Hakkında

Sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış olan, 200 çeşidiyle dünyanın en zengin peynir kültürlerinden birine sahip olan Türkiye’nin peynir çeşitliliğinin ülkemizde ve dünyada tanıtılmasına vesile olarak, sektörün üretim ve satışlarının katlanarak artması ve dünyada hak ettiği yeri alması ana hedefimizdir.
İlkini 2019 yılında gerçekleştirdiğimiz Türkiye'nin ilk Ulusal Peynir Festivalini 200’ü aşkın katılımcı firma, 50.000‘in üzerinde profesyonel ve genel ziyaretçi, Ticaret Borsaları, Sanayi Odaları ve Kalkınma Ajanslarının katılımıyla gerçekleştirdik.
20’den fazla TV kanalı, çeşitli gazete ve dergiler ile sosyal medya kanalları canlı yayınlar, haberler ve röportajlar ile festivale ilgi gösterdi.
Yüzlerce profesyonel satın almacı fuarı ziyaret etti, özellikle restaurant, cafe ve oteller ile gurme marketler fuara yoğun ilgi gösterdi.
Gıda sektöründe süt & süt ürünleri ile zeytin & zeytinyağı alanına yönelik ihtisas fuarı olarak düzenlenen 2.İstanbul Peynir Fuarı ve 1.İstanbul Zeytin Festivali 03-06 Mart 2022 tarihleri arasında Yenikapı-İstanbul’da düzenlendi. İstanbul’un Avrupa yakasında düzenlenen etkinliğin bu yıl ikincisi gerçekleşti. Yapılan yoğun tanıtımlar, davet çalışmaları ve basın tarafında yapılan yayınlar sonucunda, fuara ilgi beklenenden daha büyük oldu.

Ülkemizin her bölgesine ait özel üretim ürünler hem ev dışı tüketim(otel, restaurant, cafe), hem perakende kanalındaki işletmelerin yoğun ilgisiyle karşılanarak fuarda çok sayıda ulusal&uluslararası iş bağlantısı yapıldı. Ayrıca son tüketici ziyaretçilerine hem tadım hem sıcak satış imkanıyla beğenilerine sunuldu. Fuar alanında 114 katılımcı firma&kurumun standında yer alan özel üretim ürünler  50.113 kişi tarafından ziyaret edildi.

Çoğunlukla ev dışı tüketim kanalı ve perakende tarafındaki firmaların satın alma sorumluları ile son tüketici tarafında oluşan ziyaretçiler 5 ülkeden ve 36 ilden gelerek fuarı fiziki olarak ziyaret ettiler.

 2.İstanbul Peynir Fuarı ve 1.İstanbul Zeytin Festivali kapsamında 6 panel ve 13 gastroshow gerçekleşti. Belediye başkanları, Ticaret Borsası ve Ticaret Odası başkanlarının da yer aldığı 17 konuşmacının sunumları ve 22 gastroshow alanında uzman kişiler tarafından sergilenen etkinlikler ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılanarak izlendi. Katılımcı kurum temsilcilerinin konuşmacı olarak katıldığı panellerde sektördeki önemli konular konuşuldu.
Aynı heyecanla çalışmalarına başladığımız 3. İstanbul Peynir ve Zeytin Fuarımız  18-21 Mayıs 2023 tarihleri arasında  Yenikapı DR. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde  
sizlerle buluştu. 

İstanbul içi ilk sırada olmak  üzere Çanakkale,Balıkesir,Kocaeli,Bursa,İzmir,Manisa,Konya,Sakarya,Antalya,Edirne, Ankara,Eskişehir,Giresun Ardahan,Kırklareli illerinden yüksek ziyaretçi sayısına ulaşıldı. 8 panel ve 15 gastroshow gerçekleşti. Belediye başkanları, Ticaret Borsası ve Ticaret Odası başkanlarınında yer aldığı 19 konuşmacının sunumları ve 15 gastroshow alanında uzman kişiler tarafından sergilenen etkinlikler ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılanarak izlendi. Katılımcı kurum temsilcilerinin konuşmacı olarak katıldığı panellerde sektördeki önemli konular konuşuldu.Panellere ve gastroshow etkinliklerine katılan ziyaretçiler,konuşmacılara hem sunumlar sırasında hem de sonrasında stantlarında soru sorma imkanı buldu.